Nebankovní půjčky

Co to jsou nebankovní půjčky a pro koho jsou?

Jak už je z názvu patrné “nebankovní půjčky” znamenají fakt, že si půjčujete od soukromých subjektů a nebo firem z nebankovního trhu. Tyto půjčky jsou většinou bez ručitele a bez doložení přijmů, právě proto že dlužník s nějvětší pravděpodobnosti jíž má nějaký ten škraloup a proto mu banka nepujčí. Nemá tedy jinou možnost než využí nebankovní půjčky. Mnohdy tyto půjčky vyjdou klienta daleko levnějí než právě bankovní půjčky, u kterých jsou nekřesťanské úroky a penále při nedodržení splatnosti.

Jak a kde se sjednávají?

Nebankovní půjčky se mohou sjednávat online ale také osobně. Způsob sjednání je samozřejmě na Vás, záleží co Vám vyhovuje více. Někdo se raději nehne z domu a vše si udělá pohodlně od svého počítače a někdo se zase raději potká osobně s člověkem, od kterého si půjčuje peníze. V dnešní době je také k dispozici tzv. “sms půjčka”, která se schválí přes jednoduchou sms.

Čím ručíte u této půjčky?

Jak jsem již zmínili jedná se o půjčky, které jsou určeny pro dlužníky, kteří neuspěli přímo v bance. Tedy o dlužníky, kteří se někdy v minulosti opozdili s nějakou splátkou v bankovním ústavu a mají zápis v registru dlužníků. Proto u nebankovních půjček dlužník nepotřebuje nějaké ručení a nebo dokládat jeho měsíční příjem. U spoustu společností stačí vyplnit pouze online dotazník a oni Vám pošlou peníze na Váš bankovní účet. Neplatíte ani úrokovou sazbu ale pouze poplatek za schválení nebankovní půjčky.

Potřebuji doložení mého příjmu?

U nebankovní půjčky záleží jakou částku si půjčujete. Pokud si budete půjčovat například 5000,-Kč na dobu 1 měsíce je to trošku něco jiného jako 100.000,-Kč na 6 měsíců. V tom prvním případě asi nebude moc lidí pátrat, kde pracujete a kolik máte čístého jako příjem. V tom druhém případě, je logické, že subjet či soukromý investor se bude chtít trošku ochránit před tím, že mu nezaplatíte, takže samozřejmě může po Vás chtít uvést Vaše zaměstanání, výši Vašeho čistého příjmu. Může se potom stát, že Váš budoucí věřitel bude kontaktovat někoho z Vašeho zaměstnání aby si skutečnost, že v této firmě pracujete ověřil. A není se čemu divit, každý se potřebuje chránit a ten, kdo si půjčuje s čistým umyslem, tak takovému člověku to nevadí a rozhodně ho to neodradí od půjčení si peněz.

Co když mám zápis v registru dlužníků?

Pokud se Vám již stalo, že jste neuhradili nějakou splátku a subjekt Vás nechal zapsat do tzv. registru dlužníků, nejznámější je Solus, tak u některých subjektů půjčujících peníze máte bohužel smůlu a to hlavně u vyšších půjček tedy řekněme nad 10.000,-Kč. Jsou ale stále subjekty, které neprocházejí registry a směle Vám půjčí ale určitě menší částku a na velmi krátkou dobu.

Co se stane když nezaplatím?

Nad tím předem ani neuvažujet protože tak dostáváte sebe do předem prohraného boje. Většina firem poskytujících půjčky mají s Vámi uzavřenou nějakou smlouvu a je uplně jedno, že jste pouze souhlasili se smlouvou online a nebo ji stvrdili smskou, dle českého zákoníku je tato smlouva platná na základě vzdálené komunikace tedy online. V těchto smlouvách jste si také určitě všimli tzv. rozhodčí doložky, což znamená pokud poškodíte věřitele, tak rozhodčí soud rozhodně ve Váš neprospěch a to ve většině případů, protože věřitel má mnoho důkazů, že jste se smlouvou souhlasit a také, že se skutečně jedná o Vaši osobu. Takže položte si velmi jednoduchou otázku. Je lepší zaplatit 1500,-Kč + poplatek, které jsem si půjčil/a na 1 měsíc, včas bez zbytečných nákladů navíc a nebo to nezaplatím a pak to zaplatím až třeba za půl roku ale nebude to tolik kolik jsem si půjčil/a ale bude to s penálama, s poplatkem za rozhodčí soud a s nákladem na právníka mého věřitele? Taková částka pak může být klidně i 40.000,-Kč. Tak si to dobře rozmyslete. Cílem věřitelů není Vás tahat po soudech ale pomoci Vám, kteří jste prostě nevyšli těsně před výplatou.